CNC to skrót od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control, czyli w dokładnym tłumaczeniu komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Sama nazwa brzmi bardzo tajemniczo i kojarzy się z czymś niezwykle skomplikowanym, natomiast w praktyce dotyczy wykorzystywania komputera do sterowania procesem obróbki. Stosuje się ją najczęściej przy takich urządzeniach jak
tokarki czy
frezarki.
Proces produkcji elementów przy użyciu tych urządzeń można podzielić na trzy wyraźne etapy. Najpierw projektowanie komputerowe, później przetwarzanie tego projektu na plan sterowania maszyn, a na końcu wykonanie elementu. Ten trzeci etap produkcji to właśnie obróbka CNC.
Podczas takiej obróbki programy i sterowniki CNC cały czas nadzorują pracę maszyny i komunikują się z operatorem za pośrednictwem odpowiedniego interfejsu użytkownika. Dzięki niemu można śledzić postęp obróbki elementu lub wprowadzać do niej niezbędne korekty.
Od czasu kiedy powstały pierwsze takie maszyny sterowane numerycznie, czyli w latach 50 XX wieku, nastąpiła niesamowita
rewolucja w przemyśle wytwórczym. Procesy obróbki nigdy wcześniej nie były tak łatwe i szybkie.
Obróbka CNC charakteryzuje się:
- dokładnością
- skróconym czasem pracy
- oszczędnością pieniędzy
Dlaczego? Wynika to z faktu, że obróbka ręczna zawsze niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędu. Źle wycięty element najczęściej trafia na śmietnik, a to oznacza spore marnotrawstwo materiałów.
Stosując ten sposób obróbki mamy gwarancję, że każdy element będzie wykonany dokładnie tak samo. Nie ma między nimi żadnych różnic, każdy spełnia wszystkie stawiane mu wymogi.