Malowanie proszkowe to skomplikowany i nowoczesny proces lakierniczy dotyczący metali, aluminium, stali, mosiądzu i żeliwa. Dzięki niemu malowane powierzchnie są idealnie gładkie, nie występują na nich pęknięcia, zmarszczenia, zacieki ani pęcherze. Wykorzystuje się tę technologię do malowania ochronnego, antykorozyjnego i dekoracyjnego. Pomalowane w ten sposób elementy zyskują niezwykłą wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych, atmosferycznych i chemicznych, są też odporne na temperaturę rzędu 100 stopni Celsjusza.
Na czym polega malowanie proszkowe?
Na początku powierzchnię, którą chcemy pomalować, trzeba dokładnie oczyścić. Robi się to mechanicznie i chemicznie, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty. Farbę, w postaci suchego proszku, nanosi się na przedmiot metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Lakierowana powierzchnia jest uziemiona, a cząsteczki farby naładowane ładunkiem elektrostatycznym, dzięki temu farba przyczepia się do powierzchni elementu. Warstwa farbowego proszku utrzymuje się na powierzchni elementu dzięki siłom elektrostatycznym.
Następnym krokiem jest umieszczenie lakierowanego elementu z warstwą farby w specjalnym piecu, gdzie w temperaturze około 200 stopni następuje stopnienie i utwardzenie powłoki. Zazwyczaj wystarcza zaledwie około 20 minut w piecu, aby element był gotowy do użytku.
Malowanie proszkowe wykorzystuje się najczęściej do wykonywania stolarki aluminiowej okiennej i drzwiowej, kasetonów reklamowych, elementów elewacji, balustrad, parapetów, regałów sklepowych a także metalowych mebli ogrodowych, metalowych mebli biurowych, obudów do sprzętu elektrotechnicznego i opraw oświetlenia. Stosuje się je też przy wykonywaniu sprzętów AGD, bram, rowerów, grzejników, części samochodowych i urządzeń przemysłowych. Jak widać skala na jaką można stosować malowanie proszkowe jest ogromna!
Dodatkowym atutem malowania proszkowego jest jego ekologiczność. Farby wykorzystywane do tego rodzaju obróbki są przyjazne środowisku, a podczas samego lakierowania nie używa się szkodliwych rozpuszczalników. W procesie utwardzania powłoki nie występuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery.