+48 535 822 425 | uslugi@obrobkacnc.com.pl

Cięcie laserem 3D i 2D: specyfika i różnice

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Technologia laserowa oferuje wiele nowych możliwości w zakresie obróbki różnorodnych materiałów, w tym przede wszystkim metalu. Cięcie laserem jest nie tylko precyzyjne, ale również szybkie, ekologiczne (mniejsza ilość szkodliwych gazów emitowanych podczas obróbki laserowej) i ekonomiczne (ogranicza koszty produkcyjne). Metody obróbki laserowej można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: 2D i 3D. W tym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie polega cięcie laserem 3D i 2D oraz jakie są podstawowe różnice między nimi.

Cięcie laserem w technologii 2D

Cięcie laserem umożliwia obróbkę wielu materiałów o różnych grubościach. Co więcej, za sprawą lasera można uzyskać elementy w wielu różnorodnych kształtach, a praca przebiega bardzo sprawnie i precyzyjnie. Nowoczesne urządzenia działające w technologii 2D mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Wyróżniają się doskonałą dynamiką, wysoką wydajnością i skutecznością. Przy dużych prędkościach cięcia krawędzie pozostają gładkie i w większości przypadków nie ma konieczności dalszej obróbki materiału. Za sprawą cięcia laserowego można uniknąć deformacji obrabianych elementów, cięcie jest dokładne i stałe. Technologia 2D znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku cięcia blach, w tym grubych i wielkościowo ponadgabarytowych. Urządzenia laserowe 2D przeznaczone są przede wszystkim do obróbki elementów płaskich.

Specyfika cięcia laserowego 3D

Obecnie coraz częściej stoimy przed koniecznością zastosowania obróbki przestrzennej, która jest możliwa dzięki urządzeniom do cięcia laserowego 3D. W przeciwieństwie do laserów 2D, które umożliwiają obróbkę elementów płaskich, za sprawą 3D możemy obrabiać m.in. profile czy rury. Co więcej, technologia ta pozwala na uzyskanie różnych kształtów, giętych detali czy skomplikowanych konstrukcji. W porównaniu z tradycyjnymi metodami cięcie laserowe 3D gwarantuje znacznie precyzyjniejszą obróbkę materiałów. Prace przebiegają szybko, bez zbędnych strat materiałów czy konieczności dokonywania poprawek. Dzięki temu proces produkcyjny jest o wiele sprawniejszy i efektywniejszy. Są to główne powody, dla których technologia cięcia laserowego znajduje obecnie powszechne zastosowanie w wielu branżach, w tym m.in. przemyśle motoryzacyjny.